özgür düşünce platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

özgür düşünce platformu

özgür düşüncelerin konuştuğu & tabuların yıkıldığı platforum

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ORDUDAN ÖNCE GÜLEN GİRDİ

YazarMesaj
ehli tevhid
Admin
Admin
ehli tevhid

Kişisel mesaj : Direnişlerle Gelir Özgürlüğüm

ORDUDAN ÖNCE GÜLEN GİRDİ Empty
MesajKonu: ORDUDAN ÖNCE GÜLEN GİRDİ   ORDUDAN ÖNCE GÜLEN GİRDİ Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 12:38 pm

Uzun bir süredir Kuzey Irak'ta faaliyet yürüten Gülen Cemaati"nin, şimdi de üniversite ve basın yayın kurumları oluşturmak üzere kapsamlı bir çalışma başlattığı öğrenildi. Cemaatin yetkilileri bu amaçla Kürt federe yönetimi Kültür Bakanı Felakeddin Sabur Hamud ve hükümetin medya alanındaki etkili isimlerinden Şero Qadır ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Edinilen bilgilere göre Gülen"in Kuzey Irak'ta kurmak istediği üniversite için Hewlêr ve Süleymaniye"de iki ayrı yer üzerinde duruluyor. Bu amaçla da Kuzey Irak'ta Bölge Başkanı Mesut Barzani"nin yardımcılığını yapan Kusret Resul ve yine Barzani"nin özel Ofis Müdürü Dr. Abdulselam ile görüşmeler yapıldığı kaydediliyor. Şimdilik 700 öğrenci kapasiteli olması planlanan üniversite için cemaat yetkilileri öğretim üyesi kadrosu oluşturmak ve şimdiden öğrenci kaydetmek amacıyla da çalışmalar yapıyorlar. Bu çerçevede özellikle Türkmen öğretim görevlileri ile de görüşmeler yapılıyor, söz konusu öğrenci kadrolarının da şimdiden kayıtlarla dolduğu, öğrenci talebinin de özellikle bölge hükümetindeki yetkililerinin çocukları olduğu belirtildi.

SAĞLIK ALANINDA YENI YATIRIMLAR

Gülen Cemaatinin Kuzey Irak'taki yatırımları çerçevesinde sağlık alanında da önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde Hewlêr"de Özel Sema hastanesini açan cemaat, burada göz kliniklerinin yanı sıra dahili hastalıklar servislerini de kurdu. Bu hastanede cemaatin kurumlarında görev yapan öğretmen, memur ve öğrencilere bedava sağlık hizmeti verilirken, cemaate yakın kişilere de yüzde 50 indirim yapılıyor.

GÜLEN CEMAATININ KUZEY IRAK'TAKİ BAZI FAALİYETLERİ

Fetullah Gülen cemaati ilk olarak 1994 yılında başlattıkları Kuzey Irak'ta eğitim kurumları kurma çalışmalarını her geçen gün büyütüyor. Buradaki okul sayısını hızla artıran cemaat, Özellikle Kuzey Irak'ta eğitimin merkezi durumunda olan Hewlêr, Süleymaniye ve Kerkük"te yoğunlaşıyor. Cemaatin Kuzey Irak'ta bilinen bazı eğitim kurumları şunlar: Hewlêr:

- Fezalar Eğitim Kurumları

- Işık Dil Merkezi

- Işık Ilköğretim Okulu

- Nilüfer Kız Koleji

- Işık Erkek Koleji

Süleymaniye:

- Süleymaniye Kız Koleji

- Selahattin Eyyubi Erkek Koleji

- Selahaddin Eyyubi Dil Merkezi

ÖĞRENCİLERE İSTİKLAL MARŞI

Gülen cemaatinin Kerkük"te de bir okulu ve bir dil merkezi bulunuyor. Bu kapsamda sözkonusu üç kentte farklı disiplinleri bir araya toplayan eğitim kurumları içerisinde dil merkezleri, kolejler ve ilköğretim okulları dikkat çekiyor. Bu okullara ilginin yüksek olması da, bu kurumlarda Ingilizce eğitim verildiğinin belirtilmesi etkili oluyor. Bu nedenle bölgenin önde gelen iş adamları ve hükümet yetkililerinin çocukları okullardaki kayıtlarda öncelik alıyorlar. Ancak bu okulları yakından takip edenler, özellikle Türkçe eğitime ağırlık verildiğini ve Türk ideolojisi ile Türkiye"nin tarih tezlerinin bu okullarda ağırlıklı bir yer aldığına dikkat çekiyorlar. Türkiye"nin kutladığı resmi bayramlar ile okullarda bulundurulan ****** resmi gibi hassasiyetlerin bu okullarda da titizlikle uygulandığını belirten yetkililer, ayrıca haftalık ders programlarında Türk eğitim sisteminin öngördüğü içeriğin ağırlıklı bir yer tuttuğunu, açılış ve kapanışlarda da Türk İstiklal Marşı"nın okutulduğunu kaydediyorlar. Gülen Cemaatinin bu okullarında, Ingilizce, Türkçe, Arapça ve Kürtçe"nin Sorani lehçelerinde dersler veriliyor
https://miger.yetkin-forum.com

ORDUDAN ÖNCE GÜLEN GİRDİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-