özgür düşünce platformu

özgür düşüncelerin konuştuğu & tabuların yıkıldığı platforum
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 DİYALOG ve MİSYONERLİK AYNI KAYNAKTAN BESLENİYOR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ehli tevhid
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 29
Nerden : konya
Kişisel mesaj : Direnişlerle Gelir Özgürlüğüm
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: DİYALOG ve MİSYONERLİK AYNI KAYNAKTAN BESLENİYOR   Çarş. Nis. 16, 2008 2:34 am

Diyalogçular, Türkiye toplumuna, "Hz. Muhammed''i Kelime-i Tevhid''den çıkarın" ve "Hz. İsa''da bütünleşelim" derken, "İsa Mesih''i Allah''ın oğludur veya Tanrıdır" diyen Hıristiyanlara uymamızı istiyor ama Hıristiyanlara "Siz de artık şu Allah''ın oğlu inancı ve teslisten vazgeçin" demiyor!


Türkiye artık çok garip bir ülke oldu. Kimin mahkum edileceğine kimin edilmeyeceğine medya karar veriyor. Türk Milleti''ne soykırım suçu yükleyen Orhan Pamuk''u savunuyorlar, bir büfeye bomba koymaktan yargılanan Pınar Selek''i savunuyorlar, yolsuzluktan yargılanan Yücel Aşkın''ı savunuyorlar, Erbakan''ın hapse düşmesini istiyorlar ama onun üzerinde fazla durmuyorlar; kapitalizmin köleleri durumuna düştükleri halde Mehmet Ali Ağca söz konusu olduğunda birdenbire eski komünistlikleri depreşiyor ve başlıyorlar "ülkücü katil" söylemine!
Şu anda ülkücülerle ne alıp veremedikleri var? Ülkücülerin, ihanetlerine izin vermeyeceğinden, kapitallerini ellerinden alacaklarından mı korkuyorlar?


***

Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu, Mehmet Ali Ağca''nın kaldığı evden alınıp getirildiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü''nde basın mensuplarının görüntü aldığı sırada, yüksek sesle ''Ben mesihim, I''am not god (Ben Tanrı değilim)'''', "Ben tanrı değilim, ben tanrının oğlu değilim" diye defalarca seslenmesi!

Ağca, aynı sözleri, İngilizce ve İtalyanca da söyledi. Yani mesajı Türkiye'ye değil, Hıristiyan alemine verdi ve bu mesajlar bence çok önemliydi.

Çünkü, Prof. Dr. Yümni Sezen''in "Dinlerarası Diyalog İhaneti" adlı kitabında ifade ettiği gibi, "Hıristiyanlar için Hz. İsa, peygamber değildir, tanrılığın üçte bir kutbudur. Bazen doğrudan Tanrı''dır. İnsan-Tanrıcılık demek olan hümanizmi, bunlar üretmişlerdir. Yahudilerde de Tanrı ile güreşen ve Tanrıyı yenen, ondan ahit alan bir peygamber söz konusudur. (Tevrat, Tekvin, 32/24-30)

Peygamberlere inanmayan böyle bir dini dünya ile, başka inanmayanlara karşı dini diyalog yapacağız, çözümler üreteceğiz! Biz, İslam''ın din adını verebileceği bir din ile karşı karşıya değiliz. Sadece antropolojik ve sosyolojik varlığı söz konusu olan bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız.

Dolayısıyla diyalogdan ötede, diyalektik sonucu yeni bir sentez veya yeni bir ittifak anlayışı gelişebilir. Bu da bizi yeni bir din anlayışına götürür. Oysa, İslam''a göre Allah indinde hak din İslam''dır ve İslam''ın kelimeleri ''davet'' ve ''tebliğ''dir. Günümüz Hıristiyanlığı, Hz. İsa''nın getirdiği nizamdan çok, Pavlus''un yorumlarıdır. Pavlus''un telkinleri Allah''ı değil, İsa Mesih''i ağırlık merkezi olarak almıştır.

Bu bakımdan Hıristiyanlarla diyalog kurmak isteyenler, İsa etrafında dönüp dolaşmak mecburiyetindedir. Belki de bu durum anlaşılmış olduğundan, Müslüman Diyalogçular, ''Hz. İsa''nın etrafında bütünleşelim'' demektedir. Zaten diyalog ve misyonerlik aynı kaynaktan gelmektedir. Bazıları Diyaloğa ''postmodern misyonerlik'' adını da veriyor. 2005 Diyanet Takvimi''nin 7 Kasım Pazartesi yaprağında, dünyanın meşhur ''küresel köy'' haline geldiğinden bahisle Dinlerarası Diyaloğa ihtiyaç anlatılıyor.

Görevi vatandaşı irşad etmek ve onların din hayatlarına ait bilgi ve amel ihtiyaçlarını karşılamak olan bir din teşkilatına bu ifadeler yakışmıyor. Çünkü, insanlığa daha mutlu bir gelecek hazırlamak için dinlerin gücünden yararlanmaktan bahsediliyor. Bu ifadelerde kendi ideallerinin yetmediği itirafı bulunmaktadır."

***

Bu bilgilerin Ağca''nın sözleri ile şöyle ilgisi var:

Ağca ''Ben mesihim, Tanrı değilim, Tanrının oğlu değilim" diye İtalyanca ve İngilizce Hıristiyanlara seslenirken, onların teslis inancının doğru olmadığı mesajını da veriyor. Bunu herhalde bilinçli yapıyor!

Sezen''in de altını çizdiği gibi Diyalogçular, "Herkes Kelime-i Tevhid''i esas alarak çevresine bakışı yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir. Hatta Kelime-i Tevhid''in ikinci bölümünü; ''Muhammed Allah''ın resulüdür''kısmını söylemeksizin, sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere rahmet ve merhamet bakışıyla bakmalıdır" demiştir.

Hem de bunu Fethullah Gülen söylemiştir. (Fethullah Gülen''den nakleden Emre Öktem, Küresel Barıya Doğru, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 131)

***

Diyalogçular, Türkiye toplumuna, "Hz. Muhammed''i Kelime-i Tevhid''den çıkarın" ve "Hz. İsa''da bütünleşelim" derken, "İsa Mesih''i Allah''ın oğludur veya Tanrıdır" diyen Hıristiyanlara uymamızı istiyor ama Hıristiyanlara "Siz de artık şu Allah''ın oğlu inancı ve teslisten vazgeçin" demiyor!

alıntıdır...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://miger.yetkin-forum.com
 
DİYALOG ve MİSYONERLİK AYNI KAYNAKTAN BESLENİYOR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
özgür düşünce platformu :: Güncel :: Siyaset ve komplo Teorileri-
Buraya geçin: